Efter att jag skrev om fördelarna med att skriva en lista över saker att titta efter på secondhand, visade jag vad som var på min lista just då. Nu tänkte uppdatera den listan med ytterligare saker jag för tillfället tittar lite extra efter när jag är ute på mina rundor:

Konst! Jag vill blanda högt och lågt med både konstverk, prints och andra fina motiv. Men det är svårt att hitta tycker jag. För att få den där fulländade tavelväggen någon dag så vill jag helst ha dova färger, och att motiven håller ihop på något sett. Jag brukar ta mig en sväng förbi tavlorna på secondhandbutikerna, men jag tror att jag också får börja hänga på antikvariat och liknande för att hitta de riktigt unika godbitarna. Bild härifrån.

Jag funderar just nu också på förvaring till våra LP-skivor. Men om det ska vara en större möbel som ovan, förvaringslådor eller platsbyggda hyllor vet jag verkligen inte ännu… De hade väldigt mycket fin inspiration på urban outfitter för just detta ändamål. Bilden och mer förvaringsideér hittar ni här.

och till sist: Flätade korgar! Det är ju hur fint som helst att ha till förvaring, eller som på bilden, som krukor till större växter.
Bild härifrån.
Bild härifrån.
Kul att se 🙂 Vilka bra och fina saker du önskar dig! Kram
Flätade korgar är fint =)
Åh ja, flätade korgar <33 Vilket habegär de väckte i mig nu!
Mycket fint!
hoppas du får tag på lite fint som du vill ha 🙂
Jag tycker konst är svårt på loppisar, det är oftast gamla tråkiga landskapsmålningar. Inget ont om dem men det finns annat jag hellre vill ha på väggen 🙂 Men jag lyckades faktiskt en gång hitta en snygg tavla på loppis, så det är inte omöjligt 🙂
Så himla smart!! Har med börjat fundera på det där med tavlor och annat än fotografier… Det är verkligen fint att blanda tycker jag. O i synnerhet är det fint med få stora än många små har jag kommit på… Så delar av vår "fotovägg" kommer jag göra om då jag tycker att den känns plottrig…
Så kan det går;-)
Tack för tips!
Ja, jättefint! Men som du säger, det här med att hålla ihop hela väggen utan att det känns plottrigt och osammanhängande är en konst för sig. Lycka till med din fotovägg!